Warmińskie PiwoWARy – relacja z pierwszego starcia.

I_bitwa

Pierwsze spotkanie z cyklu Warmińskie PiwoWARy – Bitwy Piwne już za nami. A jak było? Poczytajcie poniżej.

O pomyśle piwnych bitew myśleliśmy już od dawna, ale jakoś nie było czasu, aby je zorganizować. Kilka miesięcy temu podjęliśmy jednak to wyzwanie i podzieliliśmy się na trójki piwowarów, którzy zaczną konkurować ze sobą w wybranym stylu. Sam pomysł bitew piwnych zrodził się u naszych kolegów z Trójmiasta i to oni byli pierwszym oddziałem, który zaczął organizować ten cykl imprez. Robią to oczywiście do tej pory, a w ślad za nimi poszły inne miasta w Polsce. Ostatnio dołączył także Olsztyn.foto0008

W zasadzie, to pierwsza bitwa miała się odbyć już w październiku, ale jak to w życiu bywa… jeden kolega nie uwarzył swojego piwa, drugiemu piwo się zakaziło, a trzeci pozostał sam na placu boju i nie miał z kim konkurować. Nic straconego, chłopaki wystąpią w innym terminie. Wyszło na to, że inaugurację mieliśmy akurat 26 listopada 2015 roku o godz. 19:00 w Browarze Restauracyjnym „Zamkowy Młyn”.

Patrząc na doświadczenia innych miast oraz na zasięg postów promujących wydarzenie na facebook’u, spodziewaliśmy się sporej liczby osób podczas imprezy. Jednak finalnie byliśmy bardzo zaskoczeni bardzo dużą frekwencją! Rozdaliśmy 108 kart do głosowania – wstępnie byliśmy przygotowani na 100 – a z tego, co widzieliśmy podczas imprezy, to niektórzy głosowali w kilka osób na jednej karcie. Można śmiało powiedzieć, że przekroczyliśmy liczbę 120 osób obecnych na spotkaniu. Jak by nie patrzeć,  jest to nasz sukces i tym bardziej motywuje do organizacji dalszych imprez. Kilka pomysłów na przyszłość jest, więc będzie ciekawie.foto0017

Podczas pierwszej bitwy głównymi bohaterami imprezy byli piwowarzy domowi konkurujący w stylu stout – Tomasz Zając, Łukasz Derdziak i Artur Kamiński. Każdy z nich przyniósł po skrzynce swojego piwa. Piwa zostały zamienione/zakodowane, tak aby każdy piwowar nalewał nie swój trunek po to, by głosować na najlepsze piwo, a nie na kolegę piwowara. Chodziło nam o jak najbardziej uczciwe głosowanie. Po krótkim wstępie przeprowadzonym przez konferansjerów Bogdana Sadowskiego i Artura Kamińskiego, prezentacji naszego oddziału, wyjaśnieniu zasad imprezy, opowieści o historii i charakterystyce stylu stout oraz małym szkoleniu degustacyjnym rozpoczęliśmy serwowanie piwa. Widownia odebrała po trzy próbki piwa i wraz z kartą do głosowania udała się na degustację. Po chwili wszystkie karty wróciły do urny i rozpoczęło się liczenie głosów.

Miejsce III zajęło piwo nr 2 zdobywając 28 głosów – uwarzył je Tomasz Zając.

Miejsce II zajęło piwo nr 1 zdobywając 34 głosy – uwarzył je Artur Kamiński

Miejsce I zajęło piwo nr 3 zdobywając 46 głosów – uwarzył je Łukasz Derdziak

Łukasz tym samym został pierwszym zwycięzcą imprezy Warmińskie PiwoWARy – Bitwy Piwne w Olsztynie. Gratulujemy!

foto0031Co ciekawe Łukasz uwarzył swoje piwo w stylu Milk Stout, a pozostali koledzy nie poskąpili chmieli amerykańskich i przynieśli American Stout. Jaki wniosek możemy wysnuć z pierwszego rozstrzygnięcia bitwy? Wygrało piwo zdecydowanie słodkie i mało goryczkowe, więc pokazuje to już jakiś trend wśród konsumentów. Ciekawe jak to będzie w przyszłości… Wracając do tematu zwycięzcy – piwo Łukasza było bardzo dobre, pijalne, z cechami charakterystycznymi dla stylu Milk Stout, więc należy pochwalić piwowara za świetną robotę. Pisząc o Łukaszu należy także wspomnieć o tym, że jest on także projektantem logotypu naszych bitew, za co dziękujemy. Jeżeli ktoś miałby ochotę odtworzyć zwycięskie piwo to receptura znajduje się TU.

Na sam koniec należy jeszcze podziękować naszym partnerom wspierającym: Browarowi Restauracyjnemu „Zamkowy Młyn”, Agencji Reklamowej AGRAF oraz Radiu UWM FM.

Następna bitwa odbędzie się w dniu 17 grudnia 2015 na który serdecznie zapraszamy. Styl piwa, w którym odbędzie się kolejna rywalizacja podamy już niedługo!

Serdecznie zapraszamy!

Autorem zdjęć z imprezy jest Paweł Morawski – galeria poniżej

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *