Żytni Stout – opis stylu

stout-nonic-www

Stout Żytni – opis na potrzeby Warmińskiego Konkursu Piw Domowych

 

Aromat

Aromat słodów/zbóż palonych na poziomie umiarkowanym do wysokiego, często z kawowym lub czekoladowym charakterem. Wyraźne aromaty zbożowo-chlebowe, przyprawowe, pieprzowe, pochodzące od słodu żytniego/żyta. Lekki kwaskowy aromat może pochodzić od dodatku palonych słodów i żyta. Estry na poziomie niskim lub ich brak. Aromat chmielowy na poziomie niskim do brak, pochodzący wyłącznie od chmieli kontynentalnych.

Wygląd

Kolor głęboko brązowy do nieprzejrzyście czarnego. Brązowa, gęsta, kremowa, długo utrzymująca się piana. Piwo może nie być klarowne z powodu dużej zawartości słodu żytniego/żyta w zasypie, lecz klarowność jest atutem.

Smak

Umiarkowanie słodkie z możliwym wytrawnym finiszem, wraz z kompleksowymi smakami żytnimi, chlebowymi, pumpernikla, oraz ciemnego palonego zboża przesuwają balans w kierunku słodowym. Słód żytni/żyto może nadać przyprawowy, ziemisty charakter. Ciemne, palone słody/zboża mogą nadać posmaki kawowe oraz czekoladowe z nutami karmelowymi. Goryczka na poziomie umiarkowanym do średnio-wysokim, zdecydowanie nie powinna zalegać. Smak chmielowy nieobecny, lecz jego niski poziom jest akceptowalny. Dopuszczalna lekka kwasowość od słodów/zbóż palonych.

 Odczucie w ustach

Treściwość na poziomie półpełnym do pełnego. Gładkość, oleistość, śliskość pochodząca od słodu żytniego/żyta daje uczucie kremowości. Średnie do niskiego nagazowanie zwiększające pijalność. Piwo powinno być wyraźnie oleiste i gęste, ale bez zbytniego uczucia oblepiania.

Ogólne wrażenie

Bardzo ciemne, bardzo treściwe, gęste, palone, słodowe, chlebowe ale wraz z obowiązkowym smakiem i zapachem żytnim.

 Komentarz

Biorąc pod uwagę gęstość, oleistość piwa, styl ten przypomina sweet/oatmeal stout. Poziom goryczki może być różny. Wyraźne smaki i aromaty pochodzące od słodu żytniego/żyta.

Surowce

Słody jasne, karmelowe oraz ciemne, palone i palony jęczmień. Słód żytni/żyto powinien stanowić co najmniej 20% zasypu, używany by nadać treściwość oraz kompleksowość smaku. Chmiel głównie do nadania goryczki, wyłącznie odmiany kontynentalne. Drożdże górnej fermentacji. Woda powinna posiadać węglanową twardość.

Podstawowe informacje

Gęstość początkowa: 12- 16° Plato

Goryczka: 25 – 50 IBU

Gęstość końcowa: 2,5 – 4,5° Plato

Kolor: 60 – 80 EBC

Alkohol objętościowo: 4 – 7,4%