Święto Warmińskiego Piwowara

Energetyczne koncerty m.in. Tymona Tymańskiego i Maleo Reggae Rockers, pokazy warzenia piwa na żywo, liczne stoiska browarów lokalnych, czy smaczna żywność od regionalnych producentów – tak w skrócie będzie wyglądało Święto Warmińskiego Piwowara, które odbędzie się w sobotę 4 sierpnia w godz. od 16.00-22.30 w klimatycznej dywickiej Stodole i jej okolicach. Zapraszamy!

Święto Warmińskiego Piwowara w Dywitach, to lokalna odpowiedź na przypadający w tym roku 3 sierpnia Międzynarodowy Dzień Piwa i Piwowara, chęć pokazania odradzających się tradycji browarniczych w regionie oraz promocja dywickiej Stodoły, gdzie w każdą sobotą można kupić smaczne wyroby od lokalnych rolników i producentów.
– Impreza promuje bogate dziedzictwo browarnicze regionu i pokazuje ciekawe, nowe zjawiska w branży piwowarstwa domowego i rzemieślniczego, a także żywność wysokiej jakości od naszych lokalnych producentów – mówi Daniel Zadworny, zastępca wójta Gminy Dywity.

O tym, że branża piwowarska w regionie się odradza świadczy fakt, że w Dywitach ze swoją piwną oferta wystawi się aż osiem browarów regionalnych, rzemieślniczych i restauracyjnych z Warmii i Mazur (Browar Kormoran, Browar Warmia, Mazurski Browar z Ełku, Działdowski Browar Rzemieślniczy Drugie Dno, Browar Ukiel z Olsztyna, Browar Dziki Kocur z Olsztyna, Piwnia Warmińskich Chłopów Bosych i funkcjonujący, co prawda na Podlasiu, Browar Stara Szkoła, w którym jednak piwowarami są ludzie z Warmii).

W programie Święta Warmińskiego Piwowara przygotowano wiele atrakcji. Będą pokazy warzenia piwa na żywo prowadzone przez członków Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych. Podczas festiwalu rozstrzygnięty będzie też Warmiński Konkurs Piw Domowych, który zostanie rozegrany w czterech kategoriach (Belgian Pale Ale, Rosanke, American Wheat i Imperial Polish Ipa).
– Piwowarzy domowi z całej Polski przysłali na konkurs łącznie 60 piw, które oceniać będą certyfikowani sędziowie – mówi Daniel Duda, prezes warmińsko-mazurskiego oddziału Polskiego Stowarzyszenia Piwowarów Domowych.
Warto podkreślić, że zwycięskie piwo w kategorii Rosanke w nagrodę uwarzy na skalę przemysłową Browar Kormoran. W czasie wydarzenia nastąpi też odszpuntowanie 50-litrowej beczki piwa pruskiego na miodzie według receptury Mariusza Sekulskiego z Pivni Warmińskich Chłopów Bosych. Będzie stoisko kolekcjonerskie, domowe miody, trunki i likiery, czy turniej gry w kapsle o Mistrzostwo Gminy Dywity. Na scenie zagrają Maleo Reggae Rockers, czołowy przedstawiciel reggae w Polsce, Tymon Tymański w repertuarze sowizdrzalsko-biesiadnym, polskie i zagraniczne covery rockowe zagrają Staruhy z Olsztyna, a Landi z Olsztyna zagra w klimacie blues-country. W Stodole będzie można popróbować lokalnej żywności: będą sery, swojskie wędliny, kanapki ze smalcem i ogórkiem, ryby, ciasta, syropy, babka ziemniaczana i wiele innych przysmaków.

Mieszkańcy Olsztyna będą mogli do Dywit na wydarzenie dojechać i wrócić z niego autobusami linii 108 i 112. W dniu wydarzenia na obu liniach kursować będą autobusy przegubowe. 

Organizatorami Święta Warmińskiego Piwowara są: Gmina Dywity i Polskie Stowarzyszenie Piwowarów Domowych.

Sponsorzy i partnerzy to: Chmieliński Development, Agro Helena Dywity, Browar Kormoran, Browar Warmia, Mazurski Browar z Ełku, Browar Drugie Dno, Browar Ukiel, Pijana Czapla, Browar Stara Szkoła, Browar Dziki Kocur.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.