Warmińskie PiwoWARy – S02E01

Nkonkurs-piw-domowych-warminskie-piwowary-s02e01ARESZCIE! Po warzelniczej przerwie rozpoczęliśmy drugi cykl bitew piwnych Warmińskie PiwoWARy. 30 listopada ponownie gościliśmy w Browarze Warmia i byliśmy niezmiernie szczęśliwi widząc, jak licznie stawiliście się, by poznać i ocenić piwa, jakie przygotowały dla Was trzy browary domowe i … trzech …? Nie! Tym razem aż pięciu piwowarów domowych, jako że jeden z browarów to trzech warzących wspólnie przyjaciół.

Jeśli jeszcze nie wiesz kto wygrał, przewiń do końca, tam znajdziesz odpowiedź.

 

Dziękujemy!!!

Na środowym spotkaniu działo się naprawdę wiele. Więc na wstępie chcemy przede wszystkim podziękować organizatorom z naszego oddziału, bo bez ich zaangażowania nie mieli byśmy okazji się spotykać. Dziękujemy także Browarowi Warmia, który po raz kolejny nas gościł. Artur, Bogdan, wielkie pokłony, wyśmienici z Was konferansjerzy, nawet mikrofony nie były w stanie zepsuć Waszego show.

Wielkie podziękowania również ślemy do naszych Gości. Frekwencja jak zwykle nas zaskoczyła, jest nam niezwykle miło, że odkrywacie świat piwa dzięki nam.

 

Przede wszystkim edukacja

To jak to jest z tą pszenicą? Przyswoiliście sobie informacje o wszystkich jej wariantach? Jeśli jeszcze nie do końca, zapraszamy na stronę prowadzoną przez Artura. Artykuły tam zawarte pozwolą Wam wiedzę usystematyzować.

warminskie-piwowary-konkurs-dla-publicznosciJak to bywa za nauka idą testy z wiedzy, dlatego w trakcie spotkania zorganizowaliśmy sprawdzian dla publiczności. Osoby biorące w nim udział musiały zmierzyć się z pytaniami o tematyce dotyczącej piwa i piwowarstwa. Tym razem do wyłonienia zwycięzcy potrzebna była nie tylko wiedza, ale również refleks. Dla najlepszego czekał bon na zakupy w sklepie AFB. Oczywiście nikt nie zszedł ze sceny z pustymi rękoma. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali upominki w postaci znakomitych piw ufundowanych przez sklep Ćwiartka.

 

sensoryka-piwna-artur-kaminski

W trakcie tego sezonu będziemy starali się, aby Warmińskie PiwoWARy były dla Was nie tylko okazją do zaznajomienia się z interpretacjami różnych stylów piwnych, ale również możliwością pogłębienia wiedzy odnośnie bogactwa aromatów i smaków piwa.

Realizując ten cel w oczekiwaniu na wyniki głosowania Artur wprowadził Was  w świat sensoryki piwnej.

Dzięki specjalistycznym próbkom z firmy FlavorActive mogliście zaznajomić się z jedną z najbardziej niepożądanych cech pojawiających się w piwie, czyli DMS.

DMS to skrót od dimetylosiarczku. Substancja, która w piwie odpowiada za aromat gotowanych warzyw, kukurydzy z puszki czy też sosu pomidorowego.

Rozpoznacie już DMS pijąc piwo koncernowe?

 

Uwaga konkurs!!!

Powtórzmy pytanie, jakie zadane zostało śmiałkom występującym na scenie.

Jak powstaje DMS i jak można z nim walczyć?

Odpowiedzi udzielajcie na Waszych profilach na facebook’u i koniecznie oznaczcie nasz profil, byśmy wiedzieli, że bawicie się z nami. Wygra osoba, która według nas wyedukowała najwięcej swoich znajomych 🙂

A nagrodą w konkursie będzie zestaw 3 szkieł do piwa:

– Kieliszek do degustacji piwa

– Pokal do piwa ciemnego

– Szklanka do piw pszenicznych

Nagrodę zwycięzcy przekażemy na najbliższej bitwie.

 

Bitwa, zwycięzcy i pokonani

uczestnicy-bitwy-piwowary-s02e01Trzy różne podejścia do ciekawego, chociaż zdecydowanie mniej popularnego od jasnej wersji, stylu jakim jest dunkelweizen. Ciemna odmiana piwa pszenicznego oprócz charakterystycznego aromatu bananów i goździków oferuje nuty orzechowe, karmelowe, również korzenne. To mocno nagazowane, orzeźwiające piwo. Jak z tym stylem poradzili sobie biorący udział w bitwie piwowarzy?

Do bitwy stanęli: Bartosz – piwowarski debiutant, Kamil również dopiero stawiający pierwsze kroki w tym hobby. Trójka piwowarów z Browaru Pruthenia, czyli Łukasz, Paweł i Jakub to już doświadczona załoga.
I cóż, piwo Kamila nie przypadło Wam zbytnio do gustu, na jego piwo zagłosowała Basia 🙂 i jeszcze kilka osób. Bartosz dzielnie walczył, uzyskując 29 głosów, ale tym razem musiał uznać wyższość doświadczenia (i 3x większej ilości rąk mieszających w garnku) piwowarów z Browaru Pruthenia. Zatem mamy pierwszych ćwierćfinalistów! Waszymi głosami (a konkretnie 48 głosami) do następnej rundy awansowali Łukasz, Paweł i Jakub! Gratulujemy!

Wszystkim śmiałkom gratulujemy a pokonanym życzymy zapału do dalszego warzenia i poznawania piwnego świata.

 

Degustacja

Na finałowej bitwie poprzedniego sezonu pokazaliśmy Wam, jak szybko i łatwo można przygotować piwo z „puszki”, czyli brewkita. Mieliście okazję go spróbować w trakcie przerwy.
Smakowało? Jesteście gotowi przygotować podobne? Liczymy na to, że poczęstujecie nim również nas!
Niezwykle miło nam było również spróbować piwa, które przygotował samodzielnie jeden z naszych gości, mamy nadzieje, że nasze uwagi pomogą Ci w dalszym rozwoju. I już niebawem zasiądziesz przy głównym stole.

 

A już całkiem na zakończenie chcielibyśmy zaprosić wszystkich na kolejną bitwę z cyklu Warmińskie PiwoWARy, która odbędzie się już za nie cały miesiąc, bo 28 grudnia (czyli w ostatnią środę miesiąca). Tym razem piwowarzy zmierzą się z piwem w stylu porter angielski, ale uwarzony z udziałem słodów wędzonych. Zatem do zobaczenia!

 

Nasi sponsorzy i przyjaciele

 

cwiartka-logo   elwoj-logo  logo AFB Olsztyn  restlords-fotele-masujace

browar-warmia   flavoractive

 

 

 

One thought on “Warmińskie PiwoWARy – S02E01

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *