Otwarcie Browaru Ukiel

Rzadko kiedy mamy w naszym mieście okazję do świętowania wydarzenia, jakim jest otwarcie nowego browaru. Browaru rzemieślniczego oczywiście!

A taka okazja zdarzyła się nam w sobotę 2 grudnia, kiedy to otrzymaliśmy zaproszenie do Browaru Ukiel. Browar ten został otwarty dzięki staraniom braci Macieja i Adama Uszpolewiczów oraz Leszka Gałaszewskiego, których mieliśmy zresztą okazję gościć na jednym z naszych spotkań piwowarów domowych. Trzeba przyznać, Panowie długi czas potrafili utrzymać swoją inwestycję w tajemnicy, gdyż dopiero całkiem niedawno zaczęły do nas docierać pierwsze informacje, że niedługo będziemy mogli napić się piwa z nowego olsztyńskiego browaru

Browar znajduje się w olsztyńskiej dzielnicy Gutkowo przy ulicy Żurawiej. Wyremontowanie i adaptacja budynków na potrzeby browaru trwało dwa lata. W środku zagościła instalacja firmy minibrowary.pl. W tej chwili w jej skład wchodzi dwuczęściowa warzelnia o wybiciu 5hl oraz 7 tanków leżakowych, każdy o pojemności 10h, przy czym jest jeszcze miejsce na dostawienie dodatkowych tanków. Oprócz tego browar jest wyposażony w pasteryzator zanurzeniowy oraz instalację do butelkowania piwa. Trzeba zaznaczyć, że cała instalacja browaru mieści się raptem na około 120m2, tak więc mamy do czynienia z prawdziwym rzemieślniczym mikrusem.

O godzinie 16 miało miejsce właściwe otwarcie browaru, na które zaproszeni zostali właściciele i przedstawiciele lokalnych restauracji, pubów i hoteli. Gospodarze przedstawili historię ich pomysłu, filozofię oraz plany na przyszłość. Nie zabrakło poczęstunku no i oczywiście przedstawienia aktualnie dostępnych w browarze piw. Degustacja odbyła się wraz z małym wykładem sensorycznym, prowadzonym przez naszych kolegów Artura Kamińskiego (Wiceprezes Zarządu PSPD), Tomasza Janiaka (Browarnik Tomek) oraz Damiana Kibiłko (Piwne Opinie).

No a jak samo piwo? Trzeba przyznać, że gospodarze wykonali kawał dobrej roboty. Wszystkie piwa wypiliśmy ze smakiem, nie było w nich błędów, co jest godne podkreślenia, gdyż to były pierwsze wypusty z nowej instalacji. A co najważniejsze – jedno z ich piw było na prawdę wybitne. Chodzi oczywiście o West Coast IPA, które otrzymało złoty medal na niedawno zakończonym konkursie piw rzemieślniczych w Poznaniu! Na prawdę wielki sukces. Gratulujemy i oczywiście ostrzy to nam apetyt na kolejne piwa z Browaru Ukiel. Oczywiście nie możemy się doczekać ich dostępności w sklepach. Trzymamy kciuki!

Strona browaru: http://www.ukielbrowar.pl/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *