Podsumowanie – III Warmiński Konkurs Piw Domowych

sedziowie_IIIWKPD

III Warmiński Konkurs Piw Domowych

Podsumowanie

W dniu 08.08.2015 w Olsztynie odbył się III Warmiński Konkurs Piw Domowych. Konkurs organizowany przez Warmińsko-Mazurski oddział PSPD został objęty w tym roku Honorowym Patronatem Prezydenta Olsztyna. W tym roku finał konkursu odbył się w pięknych murach nowo otwartego Browaru Zamkowy Młyn, który gościł sędziów, udostępnił swoje sale oraz zapewnił odpowiednią obsługę, szkło konkursowe i inne potrzebne akcesoria do sprawnego przebiegu imprezy.

Do konkursu zgłoszono łącznie 75 piw w 4 kategoriach:

– 12 Porterów Pszenicznych

– 23 Polish India Pale Ale

– 20 Mild Ale

– 20 Rosanke

Łącznie ok 55 browarów domowych z całej Polski przysłało swoje piwa na konkurs, aby stanąć w szranki z innymi piwowarami domowymi.

We wszystkich czterech kategoriach konkursowych przeprowadzono wcześniej eliminacje, aby do finału dopuścić po 10 piw z każdej kategorii.

W dniu 08.08.2015 roku sędziowie zasiedli do pracy od godz. 10:00, aby zacząć degustować i oceniać finałowe próbki nadesłanych piw. Jak wygląda konkurs od środka? Sędziowie w panelach składających się z czterech do pięciu osób, otrzymują zakodowane próbki piwa w ilości ok. 100 ml i polegając na swym doświadczeniu, umiejętnościach sensorycznych i smakowych, oceniają piwa pod względem poprawności stylowej. Ocenie na specjalnych arkuszach PSPD podlega aromat, wygląd (piana, klarowność, barwa), smak, goryczka, odczucie w ustach. Każdy z sędziów sporządza własną metryczkę, przydziela odpowiednią ilość punktów i przekazuje do sędziego technicznego. Sędzia techniczny podlicza punkty od wszystkich sędziów z danego panelu i danej próbki, potem wyciąga średnią, w ten sposób nadając ostateczną ocenę próbce. Każdy piwowar domowy, którego piwo zakwalifikowało się do finału otrzymuje już po konkursie tak zwaną zbiorczą metryczkę finałową, w której zawarte są wszystkie spostrzeżenia  i uwagi sędziów odnośnie ocenionej próbki piwa.

W tym roku sędziami w III Warmińskim Konkursie Piw Domowych byli: Marcin Kwil (MultiTap SameKrafty, sędzia PSPD Mazowieckie), Bartosz Nowak (Blog Małe Piwko, sędzia PSPD Kujawsko-Pomorskie), Michał Zieliński (sędzia PSPD Łódzkie), Michał Krzysztofik (sędzia PSPD Mazowieckie) , Daniel Duda (sędzia i Prezes Warmińsko-Mazurskiego PSPD), Filip Mazur (sędzia PSPD Szczecin), Marta Terlikowska (Browar Kormoran, sędzia PSPD Warmińsko-Mazurskie), Paweł Błażewicz (Browar Kormoran). Sędziowie podzieleni zostali na dwa panele sędziowskie i każdy panel ocenił po 2 kategorie.

Wyłonienie zwycięzców nastąpiło po godz. 15:00. Listę zwycięzców ogłoszono na fanpage’u i stronie internetowej Warmińsko-Mazurskiego oddziału PSPD.

Dziękujemy uczestnikom za udział w konkursie, sędziom za włożoną pracę, Browar „Zamkowy Młyn” za pomoc i gościnę oraz sponsorom za wsparcie i nagrody.

SPONSORZY: Browar Kormoran, Agencja Reklamowa Agraf, Słodownia Strzegom, Sklep Piwo Piweczko, Sklep Esencje Smaku, Sklep Ganda-AlcoFermBrew, Paweł Piłat – PolishHops, Fermentum Mobile, Honorowy Patronat – Prezydent Olsztyna.

Lista zwycięzców:

Mild Ale:
1. Bartłomiej Pawlik
2. Jacek Stachowski
3. Jacek Błędowski
4. Marcin Jędrzejewski
5. Anna i Maciej Falkowscy
6. Karol Kaniewski
7. Piotr Domański
8. Kamil Małochleb
9. Łukasz Śledziński
10. Bogdan Sadowski

Polish India Pale Ale:
1. Łukasz Pawlak
2. Krzysztof Kropiś
3. Maciej Osiński
4. Marcin Trzciałkowski
5. Bartosz Grzybowicz
6. Rafał Wieczorek
7. Rafał Ptaszek
8. Łukasz Derdziak
9. Jerzy Mitczuk
10. Radosław Saniewski

Porter Pszeniczny:
1. Szymon Synak
2. Marek Maj
3. Łukasz Pawlak
4. Rafał Polok
5. Jan Gadomski
6. Łukasz Śledziński
7. Bartosz Grzybowicz
8. Anna i Maciej Falkowsky
9. Paweł Szmidt

Rosanke:
1. Karolina i Wojciech Ściana
2. Radosław Saniewski
3. Artur Zajączkowski
4. Bartłomiej Pawlik
5. Jan Gadomski
6. Leszek Czodrowski
7. Bogdan Markocki
8. Arkadiusz Kuliś
9. Maciej Osinski
10. Łukasz Mila

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *