Zasady dobrej praktyki dla konkursów piwa
- Piwo zgłoszone do konkursu powinno się znaleźć w posiadaniu organizatorów nie później niż 3 doby przed oceną konkursową.
- Do czasu konkursu, piwa powinny być przechowywane w jednym, chłodnym, ciemnym i bezpiecznym pomieszczeniu.
- Jeżeli liczba piw zgłoszonych do oceny w danej kategorii konkursowej przekroczy 12-15 (w zależności od wagi kategorii), należy przeprowadzić eliminację wstępną.
- Celem eliminacji wstępnej jest kwalifikacja do rundy finałowej 12-15 piw. Zalecana metoda eliminacji wstępnej to równoczesne serwowanie jury transzy 7-9 próbek losowo dobranych piw. Stół komisji powinien być wyposażony w naczynie do wylewania zdyskwalifikowanych próbek. Dopuszcza się pozostawianie próbek do konfrontacji z próbkami z innych transzy, celem podjęcia końcowych decyzji. Na etapie eliminacji dopuszcza się możliwość wymiany zdań między degustatorami, w celu wspólnego uzgodnienia kwalifikowanych do rundy finałowej piw.
- W przypadku dużej ilości piw i konieczności przeprowadzenia eliminacji organizatorzy mogą przeprowadzić eliminacje w dniach poprzedzających konkurs finałowy lub zarządzić odpowiednio długą przerwę regeneracyjną.
- Pomieszczenie, w którym odbywa się konkursowa ocena piw powinno być wolne od niepożądanych zapachów i właściwie oświetlone.
- Organizatorzy powinni zapewnić jurorom warunki umożliwiające skupienie uwagi.
- W czasie przeprowadzania oceny organizator ma obowiązek zapewnić jurorom nielimitowany dostęp do niegazowanej wody pitnej i smakowo neutralnego pieczywa.
- Organizatorzy powinni dysponować przeszkolonym personelem pomocniczym przygotowującym próbki zgodnie ze sztuką nalewania piwa i serwującym je do oceny.
- Próbki powinny być przygotowywane do podania w warunkach uniemożliwiających wgląd w te czynności członkom jury.
- Próbki powinny być oznaczone w sposób jednoznaczny, wykluczający jakąkolwiek pomyłkę.
- Wszystkie próbki piwa poddawane ocenie w danej kategorii powinny być serwowane w jednakowych przeźroczystych naczyniach (szklanych lub z twardego plastiku), mieć jednakową temperaturę (9-14oC w zależności od kategorii / stylu piwa) i być podobnej objętości.
- Jeżeli próbki piw wnoszone są do oceny kolejno, to porządek wnoszenia ustala się drogą losowania bezpośrednio przed konkursem.
- Próbki do indywidualnej oceny nalewane są tak, by zminimalizować tworzenie się piany, natomiast dla oceny pienistości piwa, nalewa się z wysokości około 20 cm dodatkową próbkę w wysokim szkle.
- Kolejne próbki piw powinny być serwowane jurorom w odstępie 5-10 minut. Na życzenie jury można zarządzić około 20 minutową przerwę w pracy degustatorów.
- Jurorzy, optymalnie 3-5 osób w każdym panelu degustacyjnym, powinni być do dyspozycji organizatorów w uzgodnionym wcześniej czasie.
- Jurorzy w dniu konkursu powinni być w dobrym stanie psychofizycznym. Nie wolno im używać perfum ani wydzielających zapachy kosmetyków.
- Podczas finałowej oceny piwa jurorzy nie powinni konsultować się wzajemnie ani głośno sugerować ocen.
- Każdy uczestnik konkursu ma prawo do poznania szczegółowych ocen jury w odniesieniu do swojego piwa.
- Szczegółowy regulamin konkursu oraz zasady oceny piw organizatorzy powinni określić przed rozpoczęciem konkursu i podać do wiadomości uczestników oraz jurorów.